Bezstratne formaty audio?

Nie da się ukryć, że jeszcze jakiś czas temu najpopularniejszym formatem muzycznym było MP3. Dziś odchodzi on jednak do lamusa, jako że oczekiwania wobec jakości dźwięku stale rosną. Wobec tego stosuje się dziś formaty bezstratne, które umożliwia kompresja bezstratna cyfrowych plików audio. Polega ona przede wszystkim na tym, że podczas kompresji nie ucina się dźwięków, ponieważ zaoszczędza się na innych aspektach. Wobec tego otrzymuje się finalnie pliki, które niczym nie odbiegają od swoich cyfrowych odpowiedników.

Choć w efekcie rozmiary plików są nieco większe, pozwalają one cieszyć się niezwykle wysoką jakością dźwięku i głębokim brzmieniem. Jaki format audio można zaliczyć jednak do bezstratnych? Jest nim chociażby FLAC, którego skrót rozwija się jako Free Lossless Audio Codec. Został on opracowany na początku dwudziestego pierwszego wieku i do dziś jest ciągle rozwijany i ulepszany. Warto też tutaj zaznaczyć, że format ten bazuje na dokumentacji typu Open Source. W związku z tym nie jest on opatentowany, a każdy chętny może próbować wprowadzać do niego ulepszenia.

Poza tym wdrażanie go na nowe urządzenia jest całkowicie bezpłatne, co stanowi jeden z czynników tak dużej popularności tego formatu muzycznego.  Wybór sprzętu audio – na co zwrócić uwagę? Wybierając się na zakupy po głośnik Wi-Fi lub też inny sprzęt audio, warto mieć na uwadze kilka kwestii, które znacznie ułatwią nam podjęcie decyzji o wyborze konkretnego urządzenia. Przede wszystkim dobrze jest dokładnie określić cel swojej wyprawy do sklepu, ponieważ znacznie skróci to czas, który poświęcimy przyglądając się innym sprzętom. Poza tym, niezwykle ważne jest także określenie swojego budżetu. Zwykle to właśnie on będzie warunkował i narzucał wybór spośród konkretnego wachlarza urządzeń.

Mając go w pamięci już na samym początku, będziemy swobodnie mogli przyglądać się jedynie tym sprzętom, które mieszczą się w jego granicach. Decydując się na słuchawki bezprzewodowe powinniśmy przede wszystkim zastanowić się jaka technologia przesyłu danych będzie dla nas odpowiednia. Do wyboru mamy wszak chociażby Bluetooth i Wi-Fi. Choć obie oferują oczywiście bardzo podobne właściwości, każda z nich ma jednak swoje cechy dystynktywne. Powinniśmy zwrócić uwagę na właściwości sprzętu także w sytuacji, w której planujemy zakupić audio odtwarzacz.

Być może interesuje nas, by obsługiwał konkretne formaty audio albo też zależy nam na możliwości połączenia sieciowego? Te i inne kwestie warto określić jeszcze przed rozpoczęciem oglądania konkretnych produktów.