Co to jest Jitter?

Pojęcie to jest związane oczywiście z systemami audio oraz dźwiękiem. Odnosi się ono do zniekształcania powstającego sygnału cyfrowego audio. Jitter może pojawić się zarówno podczas odtwarzania jak i nagrywania sygnałów dźwiękowych, stąd też najbardziej podatne są na niego odtwarzacze płyt CD czy też przetworniki DAC. Z punktu widzenia historii, warto zaznaczyć, że po raz pierwszy zaobserwowano jitter pod koniec lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku. To właśnie w tym czasie producenci sprzętu audio zaczęli zauważać różnice pomiędzy układami cyfrowymi w urządzeniach audio. Aby zrozumieć istotę tego zjawiska niezbędna jest wiedza na temat działania sprzętów takich jak przetworniki analogowo-cyfrowe. Przekształcają one bowiem wartości cyfrowe (zerojedynkowe) na sygnał analogowy przyjmujący po konwersji postać fali dźwiękowej. W idealnym układzie, wartościom zerojedynkowym odpowiadać będą równe przebiegi fali, oddalone od siebie o identyczne wartości czasowe. Bez wątpienia jednak sytuacja taka bardzo często jest nieidealna, co wynika między innymi z jakości konstrukcji urządzenia, nieprawidłowego podpięcia czy też zaszumienia.

Wszystkie te czynniki powodują zachwianie oraz błędy w przesyle pakietów danych cyfrowych, co skutkuje niezsynchronizowaną falą akustyczną.

Dobry amplituner kina domowego – pomoc w walce z zakłóceniami

Zakłócenia w przesyle dźwięku cyfrowego są bardzo powszechne, stąd też każdy audiofil kładzie duży nacisk na wysoką jakość sprzętu audio. Podczas kompletowania niezbędnych urządzeń i akcesoriów warto przykuwać dużą wagę nie tylko do tych najbardziej podstawowych, ale też tych najmniejszych uczestników całego zestawu audio. Bez wątpienia to najbardziej podstawowa zasada, która może zminimalizować ryzyko powstawania zakłóceń i błędów w przesyle danych dźwiękowych. Lepsze odtwarzacze to zatem nie tylko lepsze efekty dźwiękowe, ale przede wszystkim to co składa się na ich konstrukcję – na przykład wysokiej klasy przetworniki. Nie da się ukryć, że za jakością dźwięku stoi także stereofoniczny wzmacniacz lampowy, który to może skutecznie ograniczać szumy i zakłócenia. Ogromne znaczenie mają także kable, choć wbrew pozorom wydają się nam one dość nieznaczącym elementem całego układu audio. Jitter bardzo często można zniwelować właśnie poprzez dobór wysokiej jakości kabla, który to będzie w odpowiedni sposób przesyłał cyfrowy sygnał dźwiękowy. Poza tym, warto też zwrócić uwagę na tor zasilania, a zatem jakość prądu.

Ona również może mieć bardzo duże znaczenie w kontekście jakości samego dźwięku.