Co to jest przedwzmacniacz?

Każdy amplituner lub też wzmacniacz zintegrowany można podzielić na dwie główne częściami mianowicie na końcówki mocy oraz przedwzmacniacz. Sam przedwzmacniacz to po prostu układ przetwarzający sygnały, co oznacza, że umożliwia on przełączanie pomiędzy różnymi źródłami sygnałów oraz jest odpowiedzialny za zmianę parametrów dźwięku. W związku z tym odpowiada za regulację głośności, basu, wysokich tonów a także nadawanie barwy dla dźwięków. Przedwzmacniacz to zatem niezbędny element w postaci łącznika pomiędzy końcówką mocy a źródłami naszego systemu, którymi mogą być na przykład odtwarzacz CD, tuner FM czy telewizor.

Zasadniczo przedwzmacniacze można podzielić na mikrofonowe, gramofonowe, stereo oraz kina domowego. W praktyce, najpopularniejszym podziałem jest jednak ten na przedwzmacniacze tranzystorowe oraz lampowe. Każde z nich charakteryzuje inny sposób działania, jednakże pełnią one w zestawie audio te same funkcje. Tranzystorowe wzmacniacze mocy są z pewnością o wiele bardziej dostępne i powszechne w domowym zastosowaniu.

Do użytku profesjonalnego częściej wybiera się lampowe, ponieważ dają one większą głębię dźwięku a także umożliwiają wprowadzanie modyfikacji w dźwięku bez strat jego jakości.

Kino domowe bez kabli – o czym warto pamiętać?

Kompletowanie sprzętów składających się na zestaw kina domowego może być dla wielu osób dość skomplikowanym procesem wymagającym dużej wiedzy teoretycznej. Na szczęście z pomocą przychodzą konsumentom nie tylko pracownicy sklepów audio, ale też książki, internetowe poradniki oraz fora. Są one bogactwem wiedzy na temat dźwięku oraz tego w jaki sposób można nim zarządzać.

Na pewno wśród sprzętów audio potrzebnych do stworzenia zestawu kina domowego wymienić należy wymienić wzmacniacz dźwięku. Na rynku spotyka się najczęściej tranzystorowe, lampowe oraz hybrydowe. Ich dobór powinien być dyktowany naszymi oczekiwaniami, możliwościami finansowymi a także przeznaczeniem. Zakupy urządzeń audio bardzo często obfitują w skróty, które to dla niektórych osób mogą być całkowicie niezrozumiałe.

Jednym z nich jest na przykład moc wyjściowa RMS – nierzadko powoduje ona konsternację i prowadzi do refleksji na temat tego co tak właściwie oznacza. Najprościej rzecz ujmując, parametr ten określa maksymalną wartość mocy z jaką kolumny lub wzmacniacz mogą grać przy dopuszczalnych minimalnych zniekształceniach. W przypadku wzmacniaczy i amplitunerów RMS określa moc jaką dana elektronika generuje. Z kolei przy głośnikach lub kolumnach parametr ten precyzuje jaką wartością mocy można je obciążyć.