Czym jest pasmo przenoszenia?

Kupowanie sprzętu audio bardzo często wymaga od konsumenta znajomości wartości różnych parametrów. Obok mocy najczęściej spotykanym jest pasmo przenoszenia, które to określa zakres częstotliwości mogących być bezstratnie przenoszonych przez dane urządzenie. Obecnie najbardziej optymalnym zakresem, którym odznacza się większość sprzętów audio jest od dwudziestu Hz do dwudziestu kHz. Ma to w domyśle zapewnić odpowiednie odtwarzanie dźwięków w całym zakresie ludzkiego słuchu. Oczywiście parametr ten może być nieco inny zważywszy chociażby na rodzaj urządzenia – słuchawki, kolumny czy też wzmacniacze.

Obok pasma przenoszenia bardzo często można znaleźć również oznaczenie – moc wyjściowa RMS. Ten parametr z kolei określa maksymalną wartość mocy z jaką kolumny mogą grać przy dopuszczalnych minimalnych zniekształceniach. Warto pamiętać o tym, że RMS będzie oznaczało coś nieco innego w odniesieniu do kolumn lub na przykład wzmacniaczy. Przy głośnikach i kolumnach RMS precyzuje jaką wartością mocy można je obciążyć. Z kolei, parametr ten w przypadku wzmacniaczy i amplitunerów określa moc jaką generuje dana elektronika.

Jak skompletować kino domowe – kolumny głośnikowe i inne akcesoria

Na zestaw kina domowego składa się kilka elementów, które to są kluczowe do odpowiedniego spełniania wyznaczonych funkcji. Są to oczywiście telewizor, odtwarzacz, amplituner oraz głośniki. Oczywiście, jeśli chcemy korzystać z naszego zestawu audio tylko do odtwarzania muzyki, telewizor nie będzie nam niezbędny. Sercem całego systemu audio jest zwykle amplituner, który to koordynuje pracą wszystkich elementów kina domowego. Poza tym, umożliwia nam modyfikowanie dźwięku a bardzo często posiada również wiele przydatnych funkcji.

Nowoczesne amplitunery odznacza możliwość łączenia sieciowego, dzięki czemu możemy korzystać na nich z serwisów streamingowych, takich jak na przykład Spotify. Wiele osób decyduje się na bezprzewodowe głośniki surround, zwłaszcza gdy montowanie kolumn z okablowaniem może być nieco problematyczne. Poza tym, nie martwiąc się o kable możemy o wiele lepiej rozstawić zakupione przez nas głośniki na całej powierzchni pokoju. W przypadku głośników o nieco mniejszych gabarytach możemy wyeksponować je inwestując w podstawki pod kolumny. Są one przede wszystkim stabilne, przez co nie musimy obawiać się, że któraś z naszych kolumn pod wpływem drgań osunie się na podłogę.

Co ważne z punktu widzenia aranżacji pokoju, wiele podstawek jest bardzo elegancko i estetycznie wykonanych, dzięki czemu mogą stanowić dodatkową ozdobę pomieszczenia, w którym stoją.