Każdy system audio opiera się na odpowiednim połączeniu ze sobą różnych urządzeń i akcesoriów. To właśnie dzięki temu możliwe jest zintegrowane działanie każdego ze sprzętów wchodzących w jego skład. Zróżnicowanie konstrukcyjne dostępnego na rynku okablowania świetnie odzwierciedla różnorodność funkcji, które mają one realizować. Wśród najczęściej stosowanych połączeń wymienić można chociażby interkonekt, kable głośnikowe a także przewody zasilające.
Oczywiście grupa występujących na rynku połączeń jest o wiele większa, jednakże w większości przypadków korzysta się z tych trzech najbardziej popularnych. Przewody zwane interkonektami przeznaczone są do łączenia ze sobą urządzeń, które są źródłami dźwięku, zatem tunerów radiowych, odtwarzaczy oraz gramofonów ze wzmacniaczami lub amplitunerami. Ich zadaniem jest przesyłanie sygnału o relatywnie niskim poziomie napięciowym. Wśród najczęściej spotykanych zakończeń przewodów można wymienić złącza RCA, choć oprócz nich spotkać można się także z mini-jack czy też XLR.
W związku z tym chcąc podłączyć posiadany przez nas wzmacniacz lampowy do jakiegoś źródła dźwięku, musimy zaopatrzyć się w odpowiedni do tego interkonekt. Pozwoli on na stabilne połączenie i bezproblemową pracę obu urządzeń.
Domowy zestaw stereo – o czym warto pamiętać?
Bez wątpienia elementem nadrzędnym w rozbudowanym zestawie stereo jest oczywiście amplituner. To właśnie on scala ze sobą wszystkie elementy audio i pozwala na sterowanie całym systemem.
Amplituner kina domowego powinien być zatem sprzętem, który nie tylko będzie korelował z wielkością pomieszczenia w którym stanie, ale powinien też zostać dobrany odpowiednio do wybranych przez nas kolumn. Moc wyjściowa samego amplitunera to bardzo ważny parametr, stąd też warto inwestować nawet w te o nieco większej mocy. Dzięki temu w przypadku wymiany części lub też całego zestawu kolumn, nie będziemy musieli inwestować także w nowych amplituner. Przedwzmacniacz kina domowego wykorzystuje się przede wszystkim przy systemach wielokanałowych.
Warto zwrócić uwagę na niego zwłaszcza wtedy, gdy zależy nam na stworzeniu zestawu kina domowego wysokiej klasy. Poza tym, to także łatwiejszy sposób na odświeżenie funkcjonalności posiadanego przez nas systemu o obsługę nowych kodeków czy też funkcji sieciowych. Podczas poszukiwań wzmacniacza warto pamiętać o sprawdzeniu takiego parametru jak moc wyjściowa RMS. Pozwoli nam bowiem ocenić jaką maksymalną moc będzie w stanie generować wybrana przez elektronika.