Jaki subwoofer do kina domowego i nie tylko?

Subwoofer do kina domowego to element niezbędny, który będzie stanowił fundament dźwięku oraz odgrywał istotną rolę w jego przestrzennym odbiorze. Urządzenia te można podzielić ze względu na wiele kryteriów, wśród których znajdziemy między innymi rozróżnienie na subwoofery aktywne i pasywne. Pasywne są spotykane o wiele rzadziej, ponieważ nie są wyposażone w wewnętrzny wzmacniacz. Generuje to potrzebę podłączenia zewnętrznej końcówki mocy, aby napędzała ona odpowiednio membranę. Nie da się ukryć, że bardzo często po tego typu rozwiązania sięgają osoby bardzo dobrze obyte z dźwiękiem, akustycy czy też miłośnicy muzyki. Do prawidłowego podłączenia, ale też użytkowania subwooferów pasywnych, potrzebna jest bowiem pewna wiedza i doświadczenie. Z drugiej strony rynek wypełnia cała rzesza subwooferów aktywnych, które to znajdziemy w większości zestawów kin domowych.

Mają one wbudowany wzmacniacz a dodatkowo jest on pod względem parametrów dopasowany optymalnie do zamontowanego w subwooferze głośnika niskotonowego. Bez wątpienia to właśnie subwoofery aktywne są wybierane przez konsumentów najczęściej, ponieważ oprócz wysokiej jakości dźwięku są one także łatwe w obsłudze. Kompletując głośniki do TV warto zatem stawiać na proste rozwiązania, które dają tyle samo satysfakcji i wrażeń dźwiękowych jak te nieco bardziej skomplikowane.  Kino domowe – przydatne wskazówki Jeśli marzy nam się doświadczanie przestrzennego dźwięku w zaciszu domowym zdecydowanie powinniśmy pomyśleć nad inwestycją w kino domowe. Głośniki 5.1 to konfiguracja wystarczająca na potrzeby nawet bardzo dużych pomieszczeń, stąd też jest ona wybierana najczęściej. Zakłada ona ustawienie dwóch głośników przednich, dwóch tylnich, głośnika centralnego oraz subwoofera.

Wiele osób nie wie często jednak jaki amplituner stereo powinno wybrać. Na rynku dostępne są bowiem nie tylko amplitunery tranzystorowe, ale także lampowe. Każde z nich mają jednak swoje wady i zalety, które to powinny być punktem wyjścia w podjęciu decyzji o wyborze konkretnego z nich. W przypadku kiedy nie mamy wystarczająco dużo miejsca na rozmieszczenie kina domowego w naszym domu, nie wszystko stracone. Na rynku mamy dziś bowiem dostępne bezprzewodowe głośniki Surround, które to świetnie sprawdzą się właśnie na niewielkich metrażach. Poza tym, nie trzeba ich łączyć z amplitunerem, ponieważ do pracy wystarcza im jedynie połączenie z prądem. Znacznie ułatwia to korzystanie i może być dobrą alternatywą dla muzycznych adeptów, którzy mogą nie poradzić sobie ze złożonością zestawu kina domowego.