Amplituner kina domowego to bez wątpienia urządzenie niezbędne, jeśli zależy nam na wysokiej jakości doznaniach dźwiękowych podczas słuchania muzyki czy też oglądania filmów. Taki wzmacniacz to serce całego zestawu elektroakustycznego, ponieważ to właśnie on posiada największą moc oddziaływania na brzmienie całości. Duża popularność takich urządzeń sprawiła, że dziś na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wzmacniaczy do których zaliczamy między innymi lampowe oraz hybrydowe. Choć mają one taką samą funkcję, różnią się nieco sposobem działania, przez to odpowiadać będą nieco innym oczekiwaniom.
Jak sama nazwa wskazuje, wzmacniacze hybrydowe godzą dwa różne zastosowania – lampy oraz tranzystory. W praktyce, amplituner czy wzmacniacz hybrydowy wykorzystuje lampy w przedwzmacniaczu, natomiast tranzystory w końcówce mocy. Pozwala to na osiągnięcie chociaż częściowo lampowego charakteru brzmienia, które to cenione jest przez wielu audiofilów. Rolą tranzystorów w tego typu konstrukcjach jest z kolei gwarancja dużej mocy.
W przypadku zastosowania samych lamp zwykle nie jest ona możliwa do osiągnięcia, co znacznie ogranicza możliwość działania całego wzmacniacza.
Wzmacniacz lampowy – zalety i wady
Nie da się ukryć, że urządzenia te są przede wszystkim dość odporne na przeciążenia oraz krótkotrwałe zmiany napięcia. Poza tym, przesterowanie przebiega w nich w sposób o wiele gładszy i bardziej wyrównany, aniżeli w układzie tranzystorowym. Amplituner kina domowego w postaci wzmacniacza lampowego będzie się także cechował o wiele większą dynamiką, która to przekłada się na doznania dźwiękowe.
Co ciekawe, parametry tych sprzętów są odporne na zmiany temperatur, dzięki czemu działają od nich niezależnie. Pozwala to na stosowanie takich wzmacniaczy zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynków. Stereofoniczny wzmacniacz lampowy to gratka nie tylko dla audiofilów, ale też amatorów i adeptów wyszukanych wrażeń muzycznych. Wbrew pozorom ich obsługa nie jest trudna, a wymiana lamp nieskomplikowana i możliwa do wykonania przez każdego.
Warto jednak zaznaczyć, że wzmacniacze lampowe są zdecydowanie droższe od tych, które opierają się na pracy samych tranzystorów. Ponadto, wymagają zastosowania wysokich napięć zasilających, przez co pobierają dość dużo mocy. Wśród wad tych urządzeń można także wymienić podatność na uszkodzenia mechaniczne czy też mniejszą wydajność energetyczną. To, czy zdecydujemy się na zakup wzmacniacza lampowego powinno być zatem efektem rozważenia jego zalet i wad, które dla każdego będą miały nieco inną wartość.